Nordmenn er opptatt av beredskap. Derfor ønsker mange et vedfyrt ildsted, som også kan brukes til matlaging. Nå skal østlandsbedriften Totalpeis og sørlandsbedriften Bakerovner samarbeide om å gi dem dette.
– Samarbeidet vårt ble egentlig utløst helt tilfeldig: Av et spørsmål fra en kunde, som ønsket seg en spesiell type peisovn med matlagingsfunksjon. Etter litt research fant jeg frem til Heta Scan Line-klebersteinsovnen hos Bakerovner, sier medgründer av Totalpeis; Emil Lund Eilertsen.
Spiller hverandre bedre
– Det er gull verdt å ha Steinar med på laget. Vi kan spille hverandre bedre, ved å kombinere fagkunnskapene våre. Dessuten ønsker vi begge å tilby den beste kundeservicen og pålitelige tjenester, sier Emil.
Daglig leder for Bakerovner.no; Steinar Bergøy, sier at det er nyttig for Bakerovner å samarbeide med et firma som spesialiserer seg på montering og kontroll av ildsteder.
– Nå kan vi gi kunder i Stor-Oslo et enda mer komplett tilbud, for vi får ofte spørsmål om totalpris med montering av ovn. Jeg fikk i tillegg et veldig godt inntrykk av gründerne, så det var ikke vanskelig å si ja til et samarbeid, sier Steinar.
Vedfyrt matlaging gir bedre beredskap
Steinar Bergøy forteller at Bakerovner i noen år har hatt økt etterspørsel etter komfyrer og peisovner med matlagingsfunksjon. Enten kun med koketopp, eller med koketopp og bakerovn.
– Dette er en beredskapstrend vi ser at mange av våre kunder omfavner. Om strømmen går, hjemme eller på hytta, så ønsker de seg en vedfyrt varmekilde, som kan brukes til matlaging, sier Steinar Bergøy.
Emil Lund Eilertsen sier at beredskap tross alt er mer enn vedfyrt varme, og lagring av mat og vann.
– Det er viktig å kunne tilberede noe mat uten strøm. Ikke minst få varmet opp vann til husholdningen, sier Emil.
Kort om Bakerovner og Totalpeis
Totalpeis har spesialisert seg på montering av peisinnsatser, installering av vedovner, bygging av peis og piperehabilitering. Oslo, Asker og Bærum er hovednedslagsfelt. Firmaet ble startet opp i 2025 av gründerne Emil Lund Eilertsen, David Do Dai (daglig leder) og Marcus Granhaug. Marcus har 12 års erfaring som peismontør.
Bakerovner ble startet opp av gründer Steinar Bergøy i Arendal i 2014. Men da var firmaet kun en liten del av hans byggmestervirksomhet (import og salg av vedfyrte bakerovner). I 2017 var Bakerovner i full drift med nettbutikk og showrom. Spesialiteten er vedfyrte, gassfyrte og elektriske bakerovner, pizzaovner, ildsteder og røykovner. Men tilbyr i tillegg kurs i pizza- og surdeigsbaking, og salg av utstyr til baking og mattilbereding.
Besøk showrommet til Totalpeis i Bærum?
I løpet av mars 2026 åpner Totalpeis et showrom på Jar i Bærum (Google Maps). Også dette i samarbeid med Bakerovner. Her skal en del av ovnene til Totalpeis stilles ut, men også bestselgerne til Bakerovner.

Kvern ditt eget mel med en kornmølle
Mer smak, mer næring og mye ferskere. Det er mange fordeler med å kverne sitt [...]
Mor og datter ble venner med deigen etter napolitansk pizzakurs
Ruth Solveig Hudalen (48) og moren Anne Hudalen (66) fra Risør, dro sammen på kurs [...]
Eksotiske matopplevelser med tandoor-ovn hjemme og på hytta
I fjor kjøpte Henriette Hell Christiansen (52) og mannen Bjørn Christiansen (55) en tandoor-ovn til [...]
Genial støpejernsform for knallgode grytebrød (og calzone)
Jeg har bakt et nydelig grytebrød i en genial støpejernsform denne uka, og det uten [...]
Visste du at det er mulig å brenne kaffe hjemme?
Er du hekta på skikkelig god og fersk kaffe. Da bør du prøve å brenne [...]
Et koselig samlingspunkt for storfamilien
Dag Trygve Jægtvik (67) og kona Eva Jægtvik (60) er begge glade i å lage [...]
5 måter å bruke bakerovn på
En vedfyrt bakerovn kan brukes til mye mer enn brød, kaker og napolitansk pizza. Steinar [...]
Utforsk matlaging i naturen med utepeis
Eirik Norman Hansen utforsker hvordan kunstig intelligens påvirker oss – og finner roen i kulinariske [...]
Poolish og Biga: Slik får du perfekt smak og luftig deig
Lær å lage ekte europeisk bakverk med poolish og biga – få perfekt smak, luftig [...]
Brenneprosessen
Her er en veldig forenklet, men god forklaring for deg som er ny til kaffebrenning. [...]
AI-ingeniør Petter baker og selger pizza fra balkongen
Petter Gran lager og selger ekte italiensk pizza fra balkongen på Tøyen – med gassovn, [...]
Derfor anbefaler Marte Elin (57) elektrisk pizzaovn
Marte Elin Iversen (57) fra Steinkjer er selvutnevnt pizzanerd. Da hun skulle skaffe seg sin [...]