Mann lager mat på vedfyrt utepeis i skogen med utsikt over innsjø og fjell

Utforsk matlaging i naturen med utepeis

Eirik Norman Hansen utforsker hvordan kunstig intelligens påvirker oss – og finner roen i kulinariske skogseventyr.

– Nærmere bestemt på en avsidesliggende, bitteliten jaktkoie i Tolga, sier Eirik, som til vanlig er bosatt i Oslo.

Her kokkelerer foredragsholderen de lekreste retter på en ved- og kullfyrt utepeis i støpejern.

En turkis koie på 8 kvadratmeter

I mange år hadde Eirik leid ulike jaktkoier rundt omkring i Norge.

– Det gjorde jeg for å finne roen i skogen, som en kontrast til hverdagen min i byen, sier han.

Han forteller at i 2023, kom han over en åremåls-koie i Tolga ved Øversjødalen. Omtrent midt mellom Røros og Tynset.

– Ved koia hadde jeg lyst til å lage en koselig uteplass som fungerte året rundt, sier han.

Nett, allsidig og flyttbar

En utepeis som ikke var for stor, virket som det perfekte valget. For å skape varme og stemning, og til å lage mat på. Utepeisen han landet på var Globe Fire Krakatau (med koketopp og grill) fra Bakerovner.

– Så i fjor vår gikk jeg til innkjøp av en utepeis som viste seg å være veldig enkel og morsom å lage mat på. Når den ikke er i bruk kan den flyttes inn i et skjul ved koia, forteller Eirik.

Krakatau har en rist som gjør det mulig å koke og grille med kull, uten å bruke ved i brennkammeret.

– Jeg tittet på flere andre utepeiser, men jeg likte det klassiske designet, og at den var så allsidig. I tillegg var den nett, og ikke altfor tung, sier han.

Padlet inn 42 kilos utepeis

Koia ligger godt gjemt inne i skogen, og er kun tilgjengelig fra et vann (Langsjøen). Eventuelt til fots gjennom ulendt terreng. Derfor oppstod et logistisk dilemma for Eirik: Hvordan skulle han frakte utepeisen på 42 kilo inn til koia?

– Å gå tar 40 minutter. Så det enkleste var å padle inn med utepeisen. Heldigvis har jeg en solid aluminiumskano som tåler tung last. Selvfølgelig var det motvind den dagen, så padleturen tok meg nok 1 time, minnes Eirik og humrer.

Da peisen var på plass foran koia, var det bare å glede seg til første matlagings-seanse. Den hadde han sammen med kjæresten Catharina. Det viste seg at utepeisen ble like populær hos henne.

– Kjæresten min elsker å stå der ute og lage mat, og er også fantastisk god på matlaging. Vi har vært mye på koia sammen i vinter, og stått ute i bekmørket med hodelykt og stelt i stand, sier han.

Mann griller kjøtt på vedfyrt utepeis med utsikt mot vann og skog
Grilling på utepeis gir ekte turopplevelse – perfekt for friluftsliv og god mat i naturen.

Morsom å lage (nesten) alt av mat på

At Krakatau var så lett og morsom å lage mat på, kom som en overraskelse på Eirik og Catharina. Det tok ikke lang tid å bli kjent med den, og den var lett å få kontroll på både kull- og vedfyring.

– Vi har brukt vedkammeret helt alene, eller bare kull eller små vedkubber oppå rista. Det avhenger av hva vi skal lage, men det har ikke vært komplisert å mestre oppfyringen, sier han.

Siden ringene kan fjernes en etter en på toppen, akkurat som på en gammeldags vedkomfyr, gir det flere valgmuligheter.

– Da er det bare å plassere en gryte oppi, og flytte den gradvis opp om vi ønsker mindre varme, sier han.

Ble hekta på bakepoteter

Til nå har Catharina og Eirik blant annet laget viltgryte og langtidstilberedte, franske gryteretter: Med masse vin, og alskens herlige saker oppi. Men de har også grillet større kjøttstykker som T-bone- og tomahawk-steik, entrecôte, burgere og selvfisket fisk.

– For ikke å snakke om alle de bakte potetene. Egentlig trodde jeg ikke jeg var så fan av bakt potet, men jeg har aldri laget og spist så mye bakt potet som etter at jeg kjøpte den utepeisen, konstaterer Eirik.

Nå gleder de seg til å bake grytebrød på utepeisen ved neste visitt.

– Det har vi ikke prøvd før på en utepeis, så det skal bli veldig moro, innskyter han.

Grønnsaker og kniv på fjøl foran vedfyrt utepeis i skogen

Hvem passer en slik utepeis for?

Eirik Norman Hansen tror det er mer interesse – enn alder, kjønn og livssituasjon – som avgjør hvem Globe Fire Krakatau passer for: Er du interessert i å lage mat med ved og kull, er peisen ideell.

– Selv om jeg fant den fordi jeg var på jakt etter en utepeis til koia, så tror jeg nok den er flott på en terrasse eller på en hytte. Du trenger jo ikke å lage mat på den, for den funker veldig bra som ildsted for varme og kos også, sier han.

Hjemme i Damstredet i Oslo, har Eirik allerede en grill og en pizzaovn utendørs. Inne i boligen er det en gammel grue (han bor i en av hovedstadens eldste boligstrøk). Her skal han gjenskape et ildsted for matlaging innendørs, og supplere med et jernstativ for opphenging av gryter og kar.

– Men hadde jeg ikke hatt grill, pizzaovn og ildsted inne, så kan det godt være det hadde vært fint med en slik utepeis utenfor hjemme, sier Eirik.

Nysgjerrig på ved- og kullfyrt matlaging på utepeis?

Globe Fire Krakatau er en utepeis til flerbruk, som Eirik sier fungerer flott bare som kilde til varme og kos. Men den kan også brukes til ulike matretter, ved hjelp av vedfyring alene, eller ved å bruke kull i tillegg (eller kull alene).

På pizzakurs med norgesmesteren i Napolitansk pizzabaking

Arnt Johan Opheim (59) hadde lyst til å ta pizzabakingen til et høyere nivå. På [...]

Lager smakfulle festmiddager og luftig surdeigsbrød i Bakepanna

Camilla Jakobsen (32) fra Båtsfjord i Finnmark har alltid likt å bake og lage mat [...]

Bygg ditt eget utekjøkken

Vi bygget opp utstillingskjøkkenet vårt som et utekjøkken med kledningsbord og betong-benkeplater. Denne kjøkkenløsningen består [...]

Genial støpejernsform for knallgode grytebrød (og calzone)

Jeg har bakt et nydelig grytebrød i en genial støpejernsform denne uka, og det uten [...]

Slik lykkes du med surdeigsbrød hjemme – utstyr, teknikker og 5 ting du må huske

Det er få ting som slår duften av nystekt surdeigsbrød hjemme på kjøkkenet. Den sprø [...]

Guide til valg av riktig vedkomfyr eller peisovn med bakerovn

Å investere i en vedkomfyr eller peisovn med bakerovn er en beslutning som kan gi [...]

Poolish og Biga: Slik får du perfekt smak og luftig deig

Lær å lage ekte europeisk bakverk med poolish og biga – få perfekt smak, luftig [...]

Kan jeg både varme boligen og lage mat samtidig med en peisovn?

Med en vedfyrt peisovn med bakerovn, utnyttes varmen fra vedfyringen til å tilberede mat hjemme [...]

Skapte en liten pizzeria hjemme

John Roger Barstad (54) er mekaniker av yrke, men på fritida elsker han å mekke [...]

Bygget sin egen bakerovn i kjelleren

Anna (40) hadde drømt om egen bakerovn i flere år. Da hun oppdaget at det [...]

Hva er fordelene med ildfast stein av biscotto i pizzaovnen?

Er du glad i skikkelig napolitansk pizza, med tynn, luftig og sprø bunn, bør du [...]

Den ultimate guiden til å velge riktig pizzaovn

Å lage hjemmelaget pizza har blitt en stor trend, og ingenting slår smaken av en [...]

1 kommentarer til “Utforsk matlaging i naturen med utepeis

  1. Tilbakesporing: 40-årslaget som inspirerte til gassfyrt pizzaovn - Bakerovner.no - Norges største utvalg av pizzaovner

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *